Warunki do dializy otrzewnowej w domu

by Redakcja portalu Dializa Nerek
0 comment
przekrój nerki

Dobrze oświetlony, sterylny i zamknięty – pokój do dializy otrzewnowej wykonywanej w domu nie musi być duży, jednak musi być odpowiednio przygotowany. W trakcie zabiegów nie mogą w nim przebywać zwierzęta. Przed wykonaniem pierwszej dializy pacjenta lub jego opiekuna przeszkoli pielęgniarka.

Jedną z największych zalet leczenia nerkozastępczego, jakim jest dializa otrzewnowa, jest możliwość wykonywania zabiegów w domu. To wygodne rozwiązanie, które osobom zmagającym się z niewydolnością nerek pozwala oszczędzić czas i dopasować pory dializ do własnych planów. Wymagane jest jednak odpowiednie przygotowanie przestrzeni, w której wykonywane będą dializy nerek.

Jakie warunki musi spełnić pokój?

Aby dializa w domu mogła być wykonana w sposób prawidłowy i bezpieczny, konieczne jest wyznaczenie do tego celu pokoju, który można zamknąć. Najlepiej, by było to pomieszczenie przeznaczone wyłącznie do dializ. Jeśli jednak nie ma takiej możliwości, należy po prostu zadbać o odpowiednie warunki.

Pokój do dializ powinien być dobrze oświetlony. Niezwykle ważne jest zachowanie bardzo wysokich standardów higieny. Dializa otrzewnowa wykonywana jest przez wszczepiony do jamy brzusznej chorego cewnik. W czasie zabiegu ciało pacjenta nie może być narażone na bakterie i zarazki, ponieważ jama otrzewna łatwo mogłaby ulec zakażeniu.

Dializa otrzewnowa wykonywana metodą ADO (automatyczna dializa otrzewnowa) wymaga dodatkowo wygospodarowania miejsca na urządzenie zwane cyklerem. Dializy nerek najczęściej wykonuje się w nocy, podczas snu pacjenta. Aparat najlepiej postawić na szafce znajdującej się obok łóżka pacjenta. Nowoczesne cyklery mają wielkość walizeczki na kółkach – są łatwe do przenoszenia i podłączenia.

Przygotowanie do dializy otrzewnowej w domu

Niezależnie od tego, czy dializy w domu wykonywane będą metodą ADO z wykorzystywaniem cyklera, czy metodą CADO (ciągła ambulatoryjna dializa otrzewnowa) polegającą na ręcznych wymianach, pacjent musi być odpowiednio przeszkolony. W jego domu pojawi się wykwalifikowana pielęgniarka, która oceni stopień przygotowania pokoju i w razie potrzeby wskaże, jakich zmian należy w nim dokonać.

Nauka techniki wymian płynu dializacyjnego trwa około 2 tygodni. Pielęgniarka przeszkoli pacjenta lub opiekującą się nim osobę nie tylko w zakresie wykonywania domowych dializ, ale też rozpoznawania ewentualnych powikłań. Konieczne jest dokładnie poinformowanie chorego i jego bliskich, jak należy postępować w przypadku podejrzenia zapalenia jamy otrzewnej.

Przechowywanie zapasów do dializ

Pacjent zmagający się z niewydolnością nerek, wykonujący dializy w domu, musi przechowywać m.in. zapas płynu dializacyjnego, zastawy rurek i oczywiście leki. O uzupełnianie materiałów eksploatacyjnych należy skrupulatnie dbać – składać zamówienia w stacji dializ minimum 2 tygodnie przed ewentualnym wykończeniem zapasów. Optymalnym rozwiązaniem jest stałe posiadanie zapasów na miesiąc. Dzięki temu pacjent jest zabezpieczony na odpowiednio długi czas, a przy tym nie musi przechowywać nadmiaru produktów.

Materiały eksploatacyjne do dializ powinny być dobrze zabezpieczone. Zmieszczą się w zwykłej szafce, można je też przechowywać w pudełku czy szufladzie. Jeśli w pokoju jest mało miejsca, dobrym rozwiązaniem są specjalne pojemniki na kółkach, której można np. wsunąć pod łóżko. Aby zaoszczędzić miejsce, leki i inne materiały warto wyjąć z pudełek.

Dializa otrzewnowa, a zwierzęta

Pacjent cierpiący na niewydolność nerek może mieć w domu zwierzęta. Jeśli tylko jest w stanie odpowiednio o nie dbać lub ma wsparcie bliskiej osoby w tym zakresie, nie ma do tego żadnych przeciwwskazać. Jednak należy zadbać o to, aby zwierzę nie znajdowało się w pokoju w trakcie wykonywania dializy otrzewnowej. Drzwi w czasie dializy trzeba zamknąć.

Szczególnie ważne jest, by zwierzę nie znajdowało się w pobliżu chorego w trakcie podłączania i odłączania cewnika. W tym momencie bowiem system jest „otwarty”, a co za tym idzie bardziej narażony na wszelkie bakterie i zarazki, które mogą być przenoszone przez zwierzęta. Z czasem pacjent lub jego opiekun z pewnością dojdą do wprawy w domowych dializach – łatwiej będzie im zarówno wykonywać same zabiegi, jak i zachować sterylność otoczenia.

Related Posts

Leave a Comment