Telemedycyna – monitorowanie wyników dializy otrzewnowej

0 comment
telemedycyna w dializie

Pacjenci leczeni dializami otrzewnowymi muszą być pod stałym nadzorem lekarskim, także w czasie pandemii! Dzięki współczesnym zdobyczom techniki mogą mieć zapewnioną opiekę bez wychodzenia z domu. Umożliwia to telemedycyna – monitorowanie, konsultacje, analizy i leczenie na odległość.

Epidemia koronawirusa COVID-19 znacznie ograniczyła możliwości pacjentów w zakresie korzystania z opieki zdrowotnej. Na niebezpieczeństwa związane z brakiem dostępności lekarzy i obawą pacjentów przed wizytą w szpitalu zwrócił uwagę nawet minister zdrowia Łukasz Szumowski. Szczególną grupą są chorzy na niewydolność nerek, którzy muszą być dializowani.

Co to jest telemedycyna?

Rozwiązaniem w okresie pandemii jest telemedycyna. Pacjenci leczeni dializami otrzewnowymi wymieniają płyny dializacyjne samodzielnie lub korzystają z pomocy bliskiej osoby. Jednak muszą też regularnie stawiać się do ośrodka dializ na kontrolę i badania. W dobie epidemii koronawirusa osobiste wizyty u lekarzy są utrudnione. Pacjenci sami też niechętnie odwiedzają szpitale i kliniki, w obawie przed zarażeniem. Pamiętajmy, iż to właśnie osoby przewlekle chore i starsze są w grupie największego ryzyka ciężkiego przebiegu COVID-19.

Nowoczesne szpitale i kliniki zapewniają opiekę dializowanym pacjentom w formie telemedycyny. Jak sama nazwa wskazuje, jest to wizyta lekarska prowadzona telefonicznie lub online. Pacjent może w zaciszu własnego domu, na spokojnie opowiedzieć lekarzowi o swoich objawach. Po przeprowadzeniu wywiadu lekarskiego, specjalista udziela choremu konkretnej porady. Obecnie zarówno recepty, jak i zwolnienia lekarskie funkcjonują w wersji elektronicznej. Aby zrealizować e-receptę, wystarczy podać w aptece podany przez lekarza kod i swój numer PESEL. E-zwolnienie wysyłane jest automatycznie do pracodawcy i ZUS. Obecnie w wielu placówkach medycznych funkcjonują już e-skierowania, a od 1 stycznia 2021 r. staną się one obowiązkowe.

Kto może skorzystać z telemedycyny?

Telemedycyna to forma medycyny dostępna dla wszystkich pacjentów. Wiele przychodni, klinik i szpitali w pewnym zakresie świadczyła takie usługi jeszcze przed wybuchem epidemii. Obecna sytuacja przyspieszyła jednak proces udostępniania pacjentom zdalnej opieki medycznej.

Pacjenci leczeni dializami otrzewnowymi to grupa o szczególnych potrzebach. W ich przypadku nie można przerwać czy „odsunąć w czasie” leczenia. Nie można też zwlekać z dostarczeniem lekarzowi wyników badań, tak by mógł on zapewnić odpowiedni nadzór nad pacjentem. O rozwiązaniach przewidzianych dla osób z niewydolnością nerek wypowiedział się m.in. prof. Ryszard Gellert, konsultant krajowy w dziedzinie nefrologii:

Musimy pamiętać, że zarówno pacjenci z potwierdzonym COVID-19, jak też objęci kwarantanną nadal muszą być leczeni. Najważniejsze jest bowiem zapewnienie ciągłości terapii, przy zachowaniu maksimum bezpieczeństwa i ochrony dla personelu medycznego. W komunikacie zalecam przede wszystkim, aby chorzy dializowani pozostali w domu. Istnieją ośrodki wykorzystujące zdalny monitoring pacjentów leczonych w domu i jest to obecnie szczególnie korzystna metoda postępowania terapeutycznego, zarówno dla lekarzy, jak i pacjentów. Częste, ale zdalne kontaktowanie się personelu stacji dializ z pacjentami, również pozwoli wcześniej rozpoznawać ew. problemy zdrowotne i opracować strategię terapeutyczną.

Co jest potrzebne do korzystania z telemedycyny?

Telemedycyna wykorzystuje różne środki komunikacji. Podstawowym jest oczywiście telefon – coś, co w dzisiejszych czasach każdy ma w domu. Przy czym nie ma potrzeby, by był to nowoczesny smartfon – sprawdzi się każdy telefon komórkowy lub stacjonarny. W wielu przypadkach do zapisanego na telewizytę pacjenta oddzwania lekarz. Chory nie jest więc narażony na dodatkowe koszty połączenia.

Więcej możliwości daje oczywiście wizyta online. Zaletą tego rozwiązania jest wykorzystanie obrazu. Chory może np. wskazać bolące miejsce lub niepokojące zmiany. Lekarz z kolei ma możliwość pokazać pacjentowi tabele i wykresy lub coś narysować. Aby skorzystać z wizyty online, trzeba mieć komputer lub urządzenie mobilne (tablet, smartfon) z dostępem do internetu. Dobrze byłoby, gdyby łącze było dość szybkie – niski przesył danych może powodować problemy techniczne w porozumieniu z lekarzem.

rozmowa z lekarzem telemedycyna

Korzystanie z wizyty online ułatwiają programy takie jak Skype, Zoom, WhatsApp czy Viber. W podstawowej wersji można z nich korzystać za darmo. Wymagają oczywiście pobrania i zainstalowania. W przypadku osób starszych może być konieczna pomoc w kwestiach technicznych.

Pacjenci leczeni dializami otrzewnowymi mogą też korzystać z innych zaawansowanych rozwiązań. Jednym z nich jest platforma telemedyczna do dializ domowych. Specjalne oprogramowania umożliwia pracownikom opieki zdrowotnej uzyskanie szczegółowej wiedzy na temat przebiegu dializy otrzewnowej wykonywanej przez pacjentów w warunkach domowych. 

Na rynku dostępne są też cyklery ze specjalnym modułem do analizy i przesyłania danych o dializach do ośrodka dializ. Dzięki temu rozwiązaniu lekarz ma dostęp do informacji o stanie zdrowia pacjenta, które pozwolą mu kontrolować leczenie i lepiej dostosować je do potrzeb chorego. W poszczególnych klinikach i stacjach dializ wdrażane są różne rozwiązania. Wszystkie sprawdzają się w dobie koronawirusa. Telemedycyna pozwala też na uzyskanie wyników online – dostęp do nich może mieć zarówno lekarz, jak i pacjent.

Wady i zalety telemedycyny

Telemedycyna z pewnością nie jest rozwiązaniem doskonałym. Brak osobistego kontaktu z lekarzem uniemożliwia niektóre formy badania. Pacjent nie może też na miejscu od razu wykonać np. niezbędnych pobrań. Jednak w obliczu groźby zakażenia COVID-19 zalety telemedycyny zdecydowanie przewyższają jej wady. Poza oczywistymi kwestiami bezpieczeństwa w grę wchodzi też wygoda, brak kosztów związanych z dojazdami i uciążliwego oczekiwania w kolejkach.

Nie ma żadnych wątpliwości, iż telemedycyna działać będzie także po zakończeniu epidemii. Pozostanie jako rozwiązanie równoległe do tradycyjnych wizyt. Wiele objawów można bowiem zdiagnozować na odległość i przekazać odpowiednie zalecenia. Dla pacjentów leczonych dializami otrzewnowymi popularność telemedycyny ma i będzie miała szczególne znaczenie. Zyskają oni możliwość jeszcze większego komfortu leczenia swojej przewlekłej choroby, a co za tym idzie podniesienia choćby w niewielkim stopniu jakości codziennego życia.

Related Posts

Leave a Comment