Wyjazd na wakacje, a dializa nerek

by Redakcja portalu Dializa Nerek
0 comment
wyjazd na wakacje, a dializa nerek

Wyjazd w urokliwe miejsce w Polsce lub za granicą można pogodzić z dializą nerek! Wymaga to jednak dobrego planowania – wcześniejszego skontaktowania się z firmą dostarczającą dializaty lub stacją dializ. O swoich planach trzeba oczywiście powiedzieć lekarzowi i zebrać potrzebną dokumentację.

Współczesna medycyna daje pacjentom z niewydolnością nerek szerokie możliwości leczenia – zarówno hemodializami, jak i dializami otrzewnowymi. Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom chorzy nie są już przykuci do własnego domu czy kliniki, w której każdego tygodnia zgłaszają się na dializę. Swobodnie mogą podróżować – zarówno po Polsce, jak i za granicą.

Dializa otrzewnowa na wakacjach

Jedną z największych zalet otrzewnowej dializy nerek jest możliwość wykonywania jej w domowym zaciszu. Pacjenci dializowani metodą ADO (automatyczna dializa otrzewnowa) mogą po prostu wziąć ze sobą cykler i wyruszyć w podróż. Wcześniej muszą jednak powiadomić firmę dostarczającą płyny dializacyjne o miejscu pobytu. Co istotne, nie trzeba gromadzić i zabierać ze sobą zapasów na cały wyjazd. Dostawca materiałów do dializy przywiezie je pod wskazany adres – do hotelu, ośrodka wypoczynkowego czy prywatnego domu rodziny, u której spędzamy wakacje.

Leczenie dializą otrzewnową metodą ADO najczęściej odbywa się w nocy. Przed snem pacjent podłącza się do cyklera, który dokonuje wielokrotnych wymian płynów. Rano wystarczy wyłączyć urządzenie i przejść do zaplanowanych zajęć. W ten sposób zyskujemy cały dzień na zwiedzanie, sport i inne atrakcje w ramach wakacyjnego wypoczynku! Zaletą, która wyróżnia dializę otrzewnową na tle hemodializy, jest znacznie lepsze samopoczucie w trakcie leczenia. Pacjent nie traci ani jednego dnia z zaplanowanych wakacji!

Oczywiście już na etapie planowania wyjazdu należy skonsultować tę kwestię z lekarzem prowadzącym. Szczególnie dotyczy to wakacji za granicą. Lekarz wykluczy ewentualne przeciwwskazania i przekaże pacjentowi indywidualne zalecenia dotyczące pobytu. Na wyjazd trzeba wziąć ze sobą aktualne wyniki badań i dokumentację medyczną.

Hemodializa na wakacjach

hemodializa stacja dializ

Choć hemodializa uznawana jest za bardziej męczącą i wymagającą metodę leczenia, korzystający z niej pacjenci również mogą podróżować i cieszyć się wypoczynkiem w kraju lub za granicą. Wymaga to jednak nieco więcej wysiłku podczas planowania. Należy je zacząć minimum miesiąc przed wyjazdem. Konieczne jest wybranie stacji dializ, a następnie skontaktowanie się z nią w celu zarezerwowania zabiegów i omówienia z lekarzem warunków i sposobu leczenia.

Przynajmniej tydzień przed wyjazdem trzeba przesłać do stacji dializ kartę informacyjną wystawioną przez lekarza prowadzącego. Zawiera ona ważne dane o pacjencie, takie jak m.in. sucha masa ciała, grupa krwi, wyniki aktualnych badań laboratoryjnych, a także lista leków, dawka antykoagulantu, parametry dializy, rodzaj i stan dostępu naczyniowego, stosowanego dializatora itp. Podczas wakacji oprócz karty informacyjnej trzeba mieć ze sobą także skierowanie od lekarza prowadzącego, kserokopię grupy krwi oraz wyniki badań anty-HBc, HBs i anty-HCV – pozwolą one lekarzowi rozpoznać nasz status wirusologiczny.

W przypadku wakacji za granicą należy skontaktować się z NFZ w celu ustalenia zasad refundacji świadczeń medycznych udzielanych w wybranym kraju. Rezerwacji najlepiej dokonać minimum 8 tygodni przed planowanym wypoczynkiem. Wśród potrzebnej dokumentacji znajduje się m.in. kopia karty EHIC, załącznik “HDI Dialysis Aplication…” wypełniony przez lekarza prowadzącego, a także wyniki badań: HBsAG, anty-HBc, kopie anty-HCV, HIV, wymazy w kierunku MRSA, 3 ostatnie karty dializ.

Hemodializa na wakacjach zajmie nam sporą ilość czasu. Ze względu na pogorszenie samopoczucia po dializie nerek, lepiej nie planować wycieczek czy forsownych aktywności w dniach zabiegów.

Jak wybrać stację dializ?

Najlepiej, aby stacja dializ znajdowała się najbliżej miejsca pobytu. Znacznie ułatwi to dojazd i oszczędzi cenny wakacyjny czas. Jednak należy liczyć się z tym, że wybrany szpital czy klinika mogą nie być dostosowane do specyfiki naszego leczenia. Istnieje ewentualność, że np. nie stosuje leków zaleconych przez naszego lekarza lub korzysta z przestarzałej aparatury.

Podczas wstępnej rozmowy warto zapytać m.in. o typ stosowanych aparatów do dializ, rodzaj dostępnych leków, możliwość spożywania posiłków w trakcie dializy nerek, wykorzystanie jednorazowych dializatorów, porę i długość sesji dializacyjnej oraz możliwość reutylizacji linii krwi.

Bardzo ważną kwestią jest dojazd. Jeśli stacja dializ zapewnia odbiór pacjenta z miejsca pobytu i odwiezienie po dializie, warto z tej opcji skorzystać. Jeśli klinika nie daje takiej możliwości, a my nie mamy własnego transportu, trzeba liczyć się np. z koniecznością przeznaczenia dodatkowych środków na transport taksówką.

Jak się odżywiać na wakacjach?

Planowanie wakacji przez osobę z niewydolnością nerek to nie tylko wybór stacji dializ czy zapewnienie sobie dowozu płynów dializacyjnych, ale też przeanalizowanie, w jakim ośrodku chcemy ten czas spędzić. Wakacje od pracy i codziennych obowiązków nie są bowiem wakacjami od zasad, jakich musi przestrzegać osoba z niewydolnością nerek.

Wiele hoteli i innych obiektów noclegowych oferuje dostosowanie serwowanych posiłków do potrzeb osób dializowanych. Dania zawierają wtedy mniej sodu, potasu i fosforu. Owoce i warzywa z dużą ilością wody podawane są raczej w niewielkich ilościach. Nie można jednak zakładać, że każdy obiekt noclegowy zna zasady żywienia osób dializowanych. Dlatego wcześniej dobrze jest skontaktować się z wybranym ośrodkiem i zapytać o to.

Jeśli planujemy żywienie w restauracjach, będziemy musieli sami zadbać o dyscyplinę w zakresie spożywanych posiłków. To nie czas na wypróbowywanie egzotycznych potraw czy żywienie się w fast-foodach. Warto poświęcić czas na znalezienie w okolicy lokali gastronomicznych, które chętnie dostosują się do potrzeb osoby dializowanej. Praktycznym rozwiązaniem może być wcześniejsze umówienie się z jedną taką restauracją, w której w miarę możliwości będziemy stołować się przez większość pobytu.

Related Posts

Leave a Comment