Jak dbać o swoje nerki?

0 comment
nerki

Zdrowy styl życia wpływa korzystnie na nerki – zapobiega chorobom, które przyczyniają się do ich niewydolności. Picie dużej ilości wody, odpowiednia dieta, regularne badania – wszystko to pomoże utrzymać te ważne narządy naszego organizmu w dobrej kondycji.

Na przewlekłą niewydolność nerek cierpi ponad 4 mln Polaków. Większość z nich żyje z tą chorobą przez wiele lat, zupełnie nie zdając sobie z tego sprawy. Dzieje się tak, ponieważ upośledzenie pracy tych narządów może przez długi czas nie dawać żadnych objawów. Nerki to bardzo ważny narząd w organizmie, którego funkcje mogą zostać łatwo zaburzone. Dlatego tak ważna jest profilaktyka w codziennym życiu.

Dieta pomagająca zachować zdrowe nerki

Zbilansowana dieta i regularna aktywność fizyczna pomagają utrzymać prawidłową masę ciała. Unikamy w ten sposób nadwagi i otyłości, które sprzyjają rozwojowi stanów zapalnych dróg moczowych i chorób nerek. Co więcej, nadmierna ilość tkanki tłuszczowej jest jedną z głównych przyczyn groźnych chorób, takich jak cukrzyca, nadciśnienie tętnicze i inne schorzenia układu sercowo-naczyniowego. Każda z nich może przyczyniać się do upośledzenia funkcji, a co za tym idzie niewydolności nerek.

W diecie osoby dbającej o swoje nerki nie może zabraknąć naturalnych produktów, które wspomagają pracę tych ważnych narządów, w tym oczyszczanie krwi. Wśród nich można wymienić:

Sok z cytryny – zapobiega tworzeniu się kamieni w nerkach.

Pietruszka – oczyszcza nerki z toksyn, zapobiega infekcjom dróg moczowych, wspomaga leczenie kamicy nerkowej.

Jabłko – poprawia i chroni czynność nerek dzięki zawartości błonnika, związków przeciwzapalnych i antyoksydantów.

Arbuz – działa moczopędnie, pomaga szybciej filtrować krew i pozbywać się złogów.

Owoce jagodowe (np. borówka, żurawina) – pomagają wypłukiwać z nerek kwas moczowy, posiadają wysoką zawartość substancji eliminujących mocznik i kwas moczowy, a także przeciwutleniacze.

Wśród innych produktów wpływających dobroczynnie na nerki wymienić można m.in. pestki dyni, ciemne winogrona, imbir, kurkumę, jałowiec, krwawnik pospolity, korzeń prawoślazu i mniszek lekarski.

Aby zachować zdrowe nerki, należy ograniczyć do minimum spożycie soli. Sprzyja ona nadciśnieniu tętniczemu i źle wpływa na cały organizm. Destrukcyjnie na te ważne narządy sprzyja też palenie papierosów, nadużywanie alkoholu, a także nadmierne spożycie niesteroidowych leków przeciwzapalnych i innych leków przeciwbólowych – nawet tych teoretycznie łagodnych, jak paracetamol czy aspiryna.

 Dużo pij

nerki a picie wody

Źle nawodnione nerki mają problem z zachowaniem funkcji filtracyjnej. Nadmierne obciążenie może nawet doprowadzić do trwałego uszkodzenia tych narządów. Litr wody dziennie to absolutne minimum dla dorosłego człowieka. Specjaliści zalecają, by zwiększyć tę ilość do 2-2,5 litra. W lato z oczywistych powodów pijemy więcej. Duża ilość wypijanych płynów to większa diureza, czyli wydzielanie moczu. Stan ten pomaga niejako „przepłukiwać” drogi moczowe. To bardzo ważne szczególnie w przypadku osób z tendencjami do kamicy moczowej – płyny wspomagają usuwanie z dróg moczowych substancji, które powodują formowanie się złogów.

Picie dużej ilości wody naturalnie wpływa na zwiększoną potrzebę oddawania moczu. Aby zachować zdrowie nerek, trzeba podporządkować się temu rytmowi i odwiedzać toaletę tak często, jak tylko organizm się tego dopomina. Przepełniony pęcherz to stan nie tylko nieprzyjemny, ale też niebezpieczny. Moczu nie wolno przetrzymywać. Zanieczyszczenia, nadmiar wody i zbędne produkty przemiany materii przefiltrowane przez nerki muszą być jak najszybciej usunięte z organizmu.

Znaczenie ma nie tylko ilość płynów, ale też to, co pijemy. Najkorzystniejsza jest oczywiście woda mineralna. A co piwem, uznawanym za tak zdrowe dla nerek? To prawda, iż działa ono moczopędnie – w tym zakresie rzeczywiście wspiera nerki w oczyszczaniu organizmu. Z drugiej strony jednak piwo zawiera alkohol, który ogólnie nie wpływa dobrze na kondycję i zdrowie narządów wewnętrznych. Oczywiście piwo nie jest zabronione w profilaktyce, jednak nie powinno być nadużywane jako „lekarstwo” na nerki.

Mierz ciśnienie krwi

Nadciśnienie wpływa destrukcyjnie na funkcje nerek. Dlatego należy regularnie je sprawdzać. Pacjenci nieraz żyją przez wiele lat z niewłaściwym ciśnieniem krwi, zupełnie nie zdając sobie z tego sprawy. Regularny pomiar ciśnienia pozwala wykryć niepokojące zmiany i zdiagnozować chorobę na wczesnym etapie i rozpocząć odpowiednie leczenie.

Regularne mierzenie ciśnienia krwi jest ważne jeszcze z innego powodu. Nerki nie tylko oczyszczają krew i usuwają nadmiar wody z organizmu. Te ważne narządy produkują hormony, które tworzą erytrocyty, wpływają na zdrowie kości, ale też regulują ciśnienie krwi. Niepokojące zmiany w tym zakresie mogą wskazywać na upośledzenie funkcji nerek.

Zbadaj swoje nerki, jeśli jesteś w grupie ryzyka

Każdy powinien wykonać profilaktyczne badanie moczu przynajmniej raz na rok. To proste badanie, które można wykonać za niewielkie pieniądze lub poprosić lekarza pierwszego kontaktu o skierowanie. Oprócz badania ogólnego moczu, warto wykonać badanie stężenia kreatyniny we krwi. Pozwoli to na wczesne wykrycie chorób nerek – nawet tych, które rozwijają się zupełnie bezobjawowo.

W grupie ryzyka rozwoju chorób nerek są osoby z nadwagą i otyłe, palące, zmagające się z cukrzycą, nadciśnieniem tętniczym oraz innymi chorobami układu sercowo-naczyniowego. W celu określenia prawdopodobieństwa zachorowania na niewydolność nerek, lekarz przeprowadza też wywiad pod kątem występowania takich schorzeń w rodzinie. Ryzyko wzrasta wraz z wiekiem – osoby powyżej 50. roku życia powinny częściej badać nerki.

Dbanie o nerki nie opiera się wyłącznie na szybkiej reakcji na niepokojące objawy. To świadome wypracowania dobrych nawyków tak, aby ograniczyć do minimum czynniki mogące przyczynić się do rozwoju choroby nerek. Warto postawić na zdrowy styl życia od samego początku – to z pewnością zaprocentuje zdrowiem i dobrym samopoczuciem w przyszłości.

Related Posts

Leave a Comment