Jakie są przyczyny bólu nerek?

by Redakcja portalu Dializa Nerek
0 comment
ból nerek

Kamica, zapalenie nerek, torbiele, nowotwór – lista chorób nerek jest długa. Każda z nich wymaga leczenia pod okiem specjalisty. Ból nerek łatwo zlekceważyć – do złudzenia bowiem przypomina ból pleców czy podbrzusza. Istnieją jednak pewne charakterystyczne objawy, które pozwalają te dolegliwości rozróżnić.

Nerki spełniają w naszym organizmie bardzo ważną funkcję. Stanowią swojego rodzaju filtr, który usuwa z krwi zbędne produkty przemiany materii. Pełnią też ważną rolę w utrzymaniu równowagi wodno-elektrolitowej i kwasowo-zasadowej. Dlatego gdy pojawia się ból nerki, w żadnym wypadku nie można go bagatelizować.

Jak rozpoznać ból nerki?

Ból nerek łatwo pomylić z bólem pleców, ponieważ występuje w okolicy lędźwiowej. Najlepiej, by na pytanie o źródło bólu odpowiedział lekarz. Pamiętajmy bowiem, iż ból sam w sobie nie jest chorobą, a objawem problemów zdrowotnych. Gdy bolą plecy, przyczyną może być przeciążenie, zwyrodnienie kręgosłupa, ale też np. zapalenie nerki. Istnieją cztery podstawowe różnice pomiędzy bólem pleców na bólem nerki.

Pierwsza to stopień nasilenia bólu. W przeciwieństwie do dolegliwości ze strony kręgosłupa, które są umiarkowane i jednostajne, ból nerki jest ostry i przeszywający. Druga to częstotliwość. Gdy ból pojawia się nagle, najprawdopodobniej świadczy o infekcji lub schodzeniu z nerek piasku bądź kamienia. Kręgosłup boli zwykle w sposób przewlekły, w określonych sytuacjach.

Ból pleców promieniuje pionowo, natomiast ból nerki – poziomo w kierunku drugiej nerki, brzucha lub pachwiny. Dodatkowo dolegliwościom ze strony nerek często towarzyszą inne objawy – nudności, wymioty, gorączka, a także zmiana barwy i zapachu moczu oraz częstotliwości jego oddawania.

Przyczyny bólu nerek

Dolegliwości ze strony nerek mogą być różne. Zawsze jednak wymagają interwencji lekarskiej, ponieważ najprawdopodobniej są objawem poważnej choroby. Jeśli nerki bolą, dzieje się z nimi coś złego. Należy wtedy jak najszybciej udać się na wizytę do specjalisty.

Przyczyną bólu nerek mogą być między innymi:

Kamica nerkowa – przez wiele lat w nerkach mogą tworzyć się kamienie, które nie dają żadnych objawów. Powiększeniu ulega miedniczka oraz kielich nerki – w tym czasie chory może odczuwać dolegliwości w okolicy lędźwiowej. Gdy kamienie trafiają do moczowodu i zaczynają przemieszczać się w kierunku pęcherza moczowego, pojawia się nagły, silny ból, tzw. kolka nerkowa. Początkowo przypomina raczej ból w dole brzucha. Z prawego lub lewego boku może zacząć promieniować do pachwiny i krocza. Dolegliwościom nierzadko towarzyszą nudności i wymioty.

Torbiel nerki – objawia się bólem o znacznie mniejszym natężeniu. W rzeczywistości małe torbiele przez długi czas nie dają żadnych oznak. Duże natomiast powodują dyskomfort, uczucie ucisku w jamie brzusznej, pełności, a także ból o umiarkowanym nasileniu.

Nowotwór nerki – podobnie jak torbiel, w początkowym stadium rozwoju rak nerki nie daje żadnych objawów. Po pewnym czasie pacjent zaczyna odczuwać ból w okolicach nerek, bóle brzucha i pleców. Typowym objawem nowotworu nerki jest krwiomocz.

Nefropatia zaporowa – przez długi czas może nie dawać żadnych objawów. Silny ból pojawia się nagle i przypomina kolkę nerkową. Przyczyną choroby jest niedrożność dróg moczowych wywołana np. powiększoną prostatą, rakiem macicy lub jajowodów czy tętniakiem aorty. Bezpośrednią przyczyną dolegliwości bólowych jest wodonercze, czyli nagromadzenie się moczu w nerkach i wynikający z niego obrzęk.

nerki

Zapalenie nerki

Inną bardzo częstą przyczyną bólu nerek jest zapalenie tego organu.

Ostre odmiedniczkowe zapalenie nerek to wynik infekcji bakterią E. coli lub innymi bakteriami. Ból nerki pojawia się nagle i jest bardzo silny. Objawom tym towarzyszą nudności, wymioty oraz wysoka gorączka. Charakterystyczne dla ostrego odmiedniczkowego zapalenia nerek są też krwiomocz, bolesne parcie na mocz oraz pieczenie i ból podczas oddawania moczu.

Kłębuszkowe zapalenie nerek rozwija się zwykle po tygodniu do dwóch od zakażenia. Przyczyną zapalenia jest infekcja wirusowa lub bakteryjna. Oprócz bólu nerki, pojawiają się też trudności z oddawaniem moczu, dolegliwości żołądkowe, objawy nadciśnienia tętniczego, obrzęk, utrata apetytu, rzadziej gorączka.

Śródmiąższowe zapalenie nerek to najczęściej efekt uboczny leków nefrotoksycznych. Ból nerki spowodowany jest nefropatią polekową. Objawem zapalenia jest ból nerki w okolicy lędźwiowej, skąpomocz, często połączony z krwiomoczem, wysypka na skórze, a także stan podgorączkowy lub gorączka.

Rozpoznanie zapalenia nerki – objaw Goldflama

Pacjent z podejrzeniem zapalenia nerki najczęściej trafia na ostry dyżur. W celu rozpoznania, czy przyczyną bólu jest zapalenie nerki, lekarz może wykonać badanie na tzw. objaw Goldflama. Na czym ono polega? Jedną rękę lekarz kładzie płasko w okolicy lędźwiowej, a drugą uderza w nią pięścią. Przy chorobach nerek  w tym momencie pacjent odczuwa ból.

Oczywiście badanie na objaw Goldflama nie stanowi podstawy do postawienia rzeczowej diagnozy. Ujawnia jedynie, iż ból pochodzi z chorej nerki, a nie np. z kręgosłupa lub podbrzusza. Prawidłowe rozpoznanie przyczyny bólu nerki wymaga wykonania dodatkowych badań – przede wszystkim badania moczu i badania krwi.

Dodatkowo lekarz nefrolog może zlecić wykonanie posiewu moczu, oznaczenia stężenia kreatyniny, badania na obecność mocznika we krwi, scyntygrafii nerek, a także tzw. GFR – wskaźnika przełączania kłębuszkowego. Obecność i rozmiar kamieni nerkowych rozpoznaje się podczas badania USG. Lekarz może też skierować chorego na urografię, RTG przeglądowe czy spiralną tomografię komputerową.

Jak leczy się nerki?

Leczenie bólu nerek polega przede wszystkim na podaniu pacjentowi niesteroidowych leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych. Nie tylko łagodzą one dolegliwości, ale też zmniejszają obrzęk moczowodów. W przypadku kolki nerkowej choremu podaje się także środki ułatwiające przesuwanie się kamieni, m.in. poprzez rozkurcz mięśni gładkich moczowodu.

Kamienie nerkowe wydalane są samoistnie wraz z moczem. Jeśli jednak ich średnica przekracza 10 mm, konieczne może być zastosowanie leczenia chirurgicznego. Kamienie nerkowe usuwa się metodą endoskopową – poprzez nefrolitotrypsję przezskórną i litotrypsję ureterorenoskopową. Rzadziej wykonuje się litotrypsję pozaustrojową (ESWL) lub stosuje klasyczne metody, np. nefrektomię.

Niezależnie od przyczyny bólu, choroby nerek zawsze wymagają interwencji lekarskiej. Specjalista – nefrolog – wyznaczy odpowiednie leczenie. Należy ściśle stosować się do tych zaleceń, przestrzegać diety, unikać używek i dbać o odpowiednie nawodnienie organizmu. Pacjenci ze skłonnościami do chorób układu moczowego mogą wspierać swój organizm naturalnymi sposobami. Na przykład regularne spożycie żurawiny obniża ilość bakterii w moczu. Zapalenie pęcherza moczowego, kłębuszków oraz miedniczek nerkowych złagodzi ziele nawłoci. Dobroczynnie na nerki i cały układ moczowy wpływają też m.in. pokrzywa, skrzyp polny, lubczyk, perz właściwy, korzeń i natka pietruszki oraz mącznica lekarska.

Related Posts

Leave a Comment